تبلیغات
کامپیوتر - اینترنت سریع را تجربه كنید!

اینترنت سریع را تجربه كنید!

 

چگونه اینترنت سریعتری داشته باشم؟ چرا با وجود مودم 56 كیلو بیتی در سرعت كار با اینترنت تغییری حاصل نشده و اطلاعات ، همچنان با سرعت 28800bps رد و بدل می شود . مشكل چیست؟ چرا هنگام اتصال به اینترنت پس از چند دقیقه ارتباط قطع می شود. آیا علت نصب بد مودم است یا سرور ایراد دارد ؟ پرسشهای فوق نمونه هایی از انبوه سوالات شما خوانندگان گرامی است كه از طریق نامه یا ایمیل به دست ما رسیده است و تصمیم گرفتیم در این مطلب ترفندهایی را در زمینه ی افزایش سرعت كار با اینترنت ارائه كنیم.

بیشتر كاربران ایرانی اینترنت ، از ارتباط تلفنی (
Dial – up ) بهره مند هستند ؛ یعنی برای اتصال به اینترنت از مودم استفاده می كنند و لذا سرعت ، نقش مهمی در صرفه جویی در وقت و هزینه ی آنها دارد . بخصوص برای كاربرانی كه از سرویس های زمانی انترنت استفاده می كنند كه هر چه سرعت پایین تر باشد. زمان بیشتر در نتیجه هزینه ی بیشتری صرف خواهد شد .چنانچه می خواهید میزان سرعت اینترنتی خود را بدانید ، كافی است ماوس خود را روی آیكن 2 رایانه كوچك به هنگام اتصال به اینترنت در سمت راست پایین صفحه ی نمایش وجود داردقرار دهید . پس از مدت كوتاهی یك پیغام كوچك نمایان می شود كه در آن می توانید سرعت اتصال بهاینترنت ، تعداد بایت فرستاده شده بایت دریافت شده را ببینید.
عوامل بسیاری در كیفیت یك ارتباط اینترنتی مؤثرند كه به اختصار ، آنها را بررسی می كنیم :
مودم – مسلم است هر چه مودم سریعتری داشته باشید سرعت ارتباط شما بیشتر است . برای مثال وقتی از مودمهای جدیدتر مثلاً 56
k ) 56 كیلو بیت در ثانیه ) استفاده می كنید . سرعت بیشتری در رد و بدل كردن اطلاعات دارید در ضمن چون این مودمها از درایوها و فناوری به روزتری استفاده می كنند. در تمامی مراحل كار از سرعت بیشتری برخوردارند . در پنجره ی control panel روی آیكن مودم 2 با ركلیك كنید . دكمه ی properties را بزنید حال چك كنید كه بالاترین سرعت را برای مودم خود انتخاب كرده باشید . البته توجه داشته باشید این سرعت ، صددر صد همان سرعت نقل و انتقال اطلاعات نخواهد بود . سرعت مودم ISP شما pbs 28800 باشد . مسلماً سرعت ارتباط از 28800 تجاوز نخواهد كرد .
كابل – كابل های نامرغوب ، كیفیت و قدرت سیگنال ها و در نتیجه سرعت را كاهش می دهد . هر چه طول كابلی كه به مودم شما را به پریز تلفن وصل می كند كوتاه تر باشد . احتمال وجود نویز ومشكلات انتقال اطلاعات كمتر است . پس سعی كنید از كابلهای كوتاه و مرغوب استفاده كنید . سایر دستگاه ها – اطمینان حاصل كنید كه كابل مودم به طور مستقیم به پریز تلفن وصل باشد . وجود دیگر تجهیزاتی چون تلفن ، ماشین پیغام گیر (
Answering Machine ) ، دستگاه دورنگار ( Fax ) و ... با ایجاد نویز روی خط از كیفیت و سرعت ارتباط می كاهند .
سیم كشی داخل ساختمان – اگر با رعایت موارد فوق بهبودی در سرعت خط حاصل نشد . احتمال دارد اشكال از سیم كشی داخل ساختمان باشد . سیم اصلی تلفن را كه وارد ساختمان شده است بیابید و مودم را به آن وصل كنید اگر سرعت ارتباط شما افزایش یافت بدانید كه درست حدس زده اید .
نوع خطوط مخابراتی – سعی كنید مركز تلفن خود و
ISP شما از خطوط دیجیتالی بهره مند باشد . این خطوط كیفیت ارتباط بهتری دارند ؛ چون نیازی نیست اطلاعات مرتباً از دیجیتال به آنالوگ و برعكس شوند .
مسافت – هر چه فاصله شما با مركز تلفن خود و
Isp تان كمتر باشد ، از كیفیت و سرعت ارتباط كمتر كاسته می شود. در واقع ، هر چه این مسافت ها بیشتر باشد . سوئیچ ها و repeater های مخابراتی بیشتری میان انها قرار می گیرد . هر كدام از این دستگاهها ، از كیفیت و سرعت سیگنال ها می كاهد ، این مشكل در مراكز تلفنی قدیمی كه از تجهیزات جدید و به روزبهره مند نیستند . مشهودتر است .
اضافه بار – اگر فقط گاهی ( در برخی ساعات شبانه روز ) سرعت اینترنت شما پایین است . اشكال از
isp شماست . احتمالاً تعداد كاربران اینمركز بیش از ظرفیت آن است و پهنای باند كافی برای سرویس دهی به این تعداد مشتری ندارد و این مشكل در ساعات پرترافیك نمایان می شود .
Leased Line چنانچه از اینترنت زیاد استفاده می كنید و یا برای یك شركت یا مؤسسه اینترنت می خواهید ، بهتر است روش دیگری بجز Dial UP را برگزینید . وجو یك ارتباط مستقیم ، مثلاً از نوع Leased Line سرعت و كیفیت بسیار مطلوبتری را برای شما به ارمغان می آورد . البته مسلم است كه هزینه ی بسیار بالاتری هم دارد .

در پایان به ذكر برخی نكات تكمیلی می پردازیم :
1- اگر سرعت اینترنت شما در مشاهده سایت خاصی پایین است موارد زیر را در نظر بگیرید : الف . در ساعات كم ترافیك ، بعد از نیمه ی شب به سراغ آن سایت بروید . اگر در آن ساعات ، امكان كار با رایانه را ندارید ( مثلاً خواب هستید ) ، می توانید از نرم افزارهای
Offline Browser نظیر HTTrack Website Copier یا Offline Explorer استفاده كنید . و صفحات سایت را دریافت ( download ) كنید و هر زمان كه اراده كردید ، آن سایت را به صورت Offline ببینید . ب . شاید سایت مزبور نسخه ی Mirror داشته باشد Mirror در واقع یك كپی از سایت است كه روی كارگزار ( server ) دیگری كه در یك محل دیگر قرار دارد . اگر این گونه است به سراغ نسخه ی Mirror آن سایت بروید شاید مشكلات قبلی شما مرتفع شود . در صورتی كه یك سایت نسخه ی Mirror داشته باشد ، صفحه ای باز خواهد شد كه در آن صفحه نشانی سایت های مزبور قرار دارد و یا به طور خودكار به آن سایت راهنمایی خواهید شد .
2- بررسی كنید
ISP شما Proxy server داشته باشد . وجود این كارگزار تأثیر بسزایی در سرعت شما دارد . چرا كه تعداد زیادی از سایت های پر بیننده را به صورت محلی ( Locally ) در خود نگه داری می كند .
3- هر چه میزان گرافیك سایت بیشتر باشد ، سرعت بالا آمدن آن كندتر است . اگر نیازی به تصاویر سایتها ندارد . آنها را به صورت فقط متن مشاهده كنید . برای مثال در مرورگر
IE كافی است از منوی Tools گزینهی یinternt Option را انتخاب كنید . انگاه در پوشه ی Advanced قسمت Multimedia علامت كنار Show Pictures را بردارید .
4- برخی از نرم افزار ها ادعا می كنند كیفیت ارتباط شما را بهبود می بخشند چنانچه مایلید . می توانید از آنها استفاده كنید . تعدادی از آنها سرعت دریافت (
DoWnload ) فایل را افزایش می دهند و برخی دیگر سایتهای مشاهده شده را Cache می كنند ، تا در مراجعات بعدی سریعتر نمایش داده شوند . نرم افزارهایی چون : Netsonic , Tweakmaster , Download Accelerator Plus , Go ! zilla , Flash Get و ... وقی سرعت اینترنت بیشتر باشد ، گشت و گذار در وب لذت بخش تر و ارزانتر است .
(به نقل از شبکه کامپیوتر فارسی)




موضوعات مرتبط : اینترنت، کامپیوتر، نرم افزار،


تاریخ : جمعه 1390/06/11 | 08:51 بعد از ظهر | نویسنده : احمد اكبری | نظرات